HomeKulturëCeremonia e ndarjes së çmimeve Oscars 2023

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscars 2023

Nata më e madhe në kalendarin e sezonit të çmimeve, Oscars 2023 do të bashkojë emrat më të njohur të Hollivudit për një mbrëmje me statuja, fjalime dhe, ndoshta, disa drama.

Nga nominimet e parashikuara deri te moda në tapetin e kuq që duhet të presim me padurim, këtu është gjithçka që duhet të dini.

Kush është nominuar për Oscar në 2023?

Nominimet për ceremoninë e 95-të të Academy Awards do të shpallen më 24 janar 2023. Parashikohet të përfshihen në garë gjysmë-autobiografia e Steven Spielberg “The Fabelmans”, e fuqishmja “Women Talking” e Sarah Polley, komedia e zezë e Martin McDonagh “The Banshees of Inisherin”, hiti indie i Dan Kwan dhe Daniel Scheinert-it, “Everything Everywhere All At Once”, “Tar” i Todd Field , me protagoniste Cate Blanchett, “Elvis” i Baz Luhrmann, “Babylon” e Damien Chazelle dhe vazhdimet e mëdha të suksesshme “Black Panther: Wakanda Forever” dhe “Top Gun: Maverick“.

Si është moda në Oscar?

Stili është sigurisht një pjesë e madhe e skenës në Oscar, dhe ka pasur një sërë momentesh të dukshme të modës gjatë gjithë historisë së tij. Në ceremoninë e vitit të kaluar, Zoë Kravitz dukej mahnitëse me një fustan rozë Saint Laurent dhe taka Manolo Blahnik, me stil që të kujtonte Audrey Hepburn në vitet ’50. Dhe kur Zendaya veshi një fustan të verdhë të prerë nga Valentino në 2021, ai dha tonin për ofertën e festës së këtij sezoni. Një nga fustanet më të shquar në histori, megjithatë, shkon për Halle Berry, e cila, në vitin 2002, veshi një fustan pjesërisht të tejdukshëm, të qëndisur me lule nga Elie Saab në natën kur ajo u bë gruaja e parë afrikano-amerikane që fitoi një çmim Oscar për aktoren më të mirë. (gazeta-shqip/perspektivapress)

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments