HomeKulturëFestivali i Kanës, ja kush e ‘rrëmbeu Palmën e artë’!

Festivali i Kanës, ja kush e ‘rrëmbeu Palmën e artë’!

Satira sociale e Ruben Östlund “Triangle of Sadness” ka fituar Palmën e Artë në festivalin e 75-të të filmit në Kanë, duke i dhënë regjisorit suedez një nga çmimet më prestigjioze të kinemasë për herë të dytë.

Östlund fitoi çmimin e parë në Kanë për filmin e tij ” The Square” në 2017. “Triangle of Sadness”, i cili paraqet Woody Harrelson si kapiten jahti marksist dhe një skenë kulmore të të vjellave të shumta, e shtyn satirën edhe më tej.

“Ne donim që pas shfaqjes [që njerëzit] të dilnim së bashku dhe të kishim diçka për të biseduar, Të gjithë jemi dakord që gjëja unike me kinemanë është se po shikojmë së bashku. Kështu që duhet të ruajmë diçka për të folur, por gjithashtu duhet dhe të argëtohemi”, tha Östlund.

Çmimet u përzgjodhën nga një juri prej nëntë anëtarësh e kryesuar nga aktori francez Vincent Lindon dhe u prezantuan të shtunën në një ceremoni përmbyllëse brenda Teatrit “Grand Lumière” të Kanës.

Çmimi i dytë i jurisë, çmimi i madh, u nda mes dramës së fëmijërisë “Close” të Lukas Dhont dhe thrillerit romantik të regjisores Claire Denis, “Stars at Noon”.

Më parë, ylli korean Song Kang-ho fitoi aktorin më të mirë për interpretimin e tij në filmin e regjisorit japonez Hirokazu “Kore-eda, Broker”, që flet për një familje koreane që kërkon një shtëpi për një fëmijë të braktisur.

“Do të doja të falënderoja të gjithë ata që e vlerësojnë kinemanë koreane”, tha Song, i cili gjithashtu luajti në filmin “Parasite” të Bong Joon-ho, i cili fitoi çmimin Palme d’Or në Kanë tre vjet më parë.

Aktorja më e mirë shkoi për Zar Amir Ebrahimi për interpretimin e saj si gazetare në “Ali Abbasi’s Holy Spider”. Një thriller, historia e një vrasës serial që ka në shënjestër punonjësit e seksit në qytetin fetar iranian të Mashhadit. Duke pranuar çmimin, Ebrahimi tha se filmi përshkruan gjithçka që është e pamundur të shfaqet në Iran./The Guardian/Perspektiva/.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments