HomeKulturëLaura Pausini shpallet “Personi i Vitit” në Latin Grammy 2023!

Laura Pausini shpallet “Personi i Vitit” në Latin Grammy 2023!

Këngëtarja e famshme italiane, Laura Pausini, e cila është nominuar 10 herë për çmimin ‘Latin Grammy’, është emëruar personi i vitit 2023 i Akademisë Latine të Regjistrimit për karrierën e saj prej dekadash si artiste e shumë anshme dhe për përpjekjet e saj për drejtësi sociale.

Ylli i muzikës italiane ka publikuar 14 albume në studio, me këngë të realizuara në disa gjuhë si italisht, portugalisht, anglisht, frëngjisht dhe spanjisht.

Si një nga këngëtaret më të mira femërore të Italisë, Pausini ka shitur mbi 70 milionë albume në mbarë botën dhe është nominuar për një ‘Oscar’, duke fituar një ‘Grammy’ dhe një ‘Globe të Artë’.

Por jo vetëm kaq, pasi Laura ka përdorur gjithashtu platformën e saj për të mbështetur kauzat filantropike dhe humanitare për gratë dhe njerëzit LGBTQ+, urinë, varfërinë dhe ndryshimet klimatike, si dhe mbështetjen e organizatave që luftojnë dhunën ndaj grave. Manuel Abud, CEO i Akademisë Latine të Regjistrimit.

Laura Pausini është një nga artistet më të talentuara dhe më të dashura të brezit të saj, përkushtimi i së cilës për avokim dhe të drejta të barabarta është shembullor.

Gjatë gjithë karrierës së saj prej më shumë se tre dekadash, zëri i saj i jashtëzakonshëm thyen vazhdimisht barrierat nëpër gjuhë dhe zhanre, duke krijuar një lidhje të veçantë me audiencën në mbarë botën. Jam jashtëzakonisht i nderuar që marr këtë njohje të jashtëzakonshme nga Akademia Latine e Regjistrimit. Të emërohesh Personi i Vitit në këtë moment, kur po festoj 30 vjet të karrierës sime, është diçka që ende nuk mund ta përshkruaj, mund të ndjej vetëm një mirënjohje të thellë për Akademinë Latine dhe anëtarët e saj, për kolegët e mi që gjithmonë kanë më pritën krahëhapur, por mbi të gjitha për publikun tim të dashur që e kanë bërë realitet të bukur ëndrrën e lindur në qytetin tim në Itali dhe që më kanë çuar në vende që nuk e kisha ëndërruar se do t’i arrija me muzikën time. Gjuha spanjolle më ka hapur dyert që në moshë të re, më ka bërë të ndihem si në shtëpinë time, më ka frymëzuar të eci përpara dhe të eksploroj dhe të jetoj muzikë pa barriera dhe kufij. Të them sot se do të marr këtë mirënjohje të rëndësishme, më mbush me shumë krenari, gëzim, forcë për të vazhduar me hapa të fortë dhe për të frymëzuar brezin e ri të artistëve që ngrenë lart muzikën që mbajnë në zemrat e tyre. Faleminderit nga zemra, jam shumë i emocionuar. Shihemi së shpejti në Sevilla.

Ashtu si fituesit e mëparshëm të “Person i Vitit”, Pausini do të nderohet me një prezantim të veçantë gala dhe një koncert homazh me interpretime të repertorit të saj të kryera nga një sërë artistësh dhe miqsh të shquar. Detajet e ngjarjes së lakmuar që do të festohet gjatë javës Latine Grammy në Sevilla, Spanjë, do të shpallen në një datë të mëvonshme./Bulevard/Perspektiva/

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments