HomeKulturëYjet vinë në Butrint

Yjet vinë në Butrint

Jo vetëm arkeologji, mrekullia e monumenteve dhe natyrës, në mbrëmjen e 8 korrikut “Yjet vinë në Butrint”.

Një koncert gala me emrat më të spikatur të artit e kulturës nën kujdesin e Vera Grabockës.

Artisti Timo Flloko do t’i jap zë vargjeve më të bukura për jetën e dashurinë.

Tanimë i afirmuar në skenat ndërkombëtare, tenori Saimir Pirgu i bashkohet mbrëmjes maratonë, duke shënjuar një pikë kulminante në çeljen e sezonit të Operas në Amfiteatër. 

Sopranoja e njohur gjeorgjiane Nino Machaidze, që performon në teatrot më prestigjioz, do të rrëmbejë publikun në xhevahire operistike…

Profesionalizëm dhe spektakël me Orkestrën Simfonike të Teatrit, udhëhequr nga dirigjenti italian Jacopo Sipari di Pescasseroli…

Me Luiza Xhuvanin, Ema Andrean, Nik Xhelilajn e Kristian Koroveshin, dy breza të aktrimit i dhurojnë publikut në këtë pasuri botërore të njerëzimit magjinë e interpretimit…

Yjet e muzikës së lehtë i shtojnë atmosferën galasë së madhe me këngët romantike të Pirro Çakos, rikthimin e Ledina Çelos, energjinë e Arilena Arës, performancë elektrizuese nga Soni Malaj e Rovena Dilo, si dhe ngjyrat e rralla të zërit të Marsela Çibukajt./Shqiptarja.com/Perspektiva/

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments