HomeKulturëFinalja e garës së muzikës evropiane, Eurovision 2023

Finalja e garës së muzikës evropiane, Eurovision 2023

Ngjarja e cila sivjet u mbajt në Liverpool të Anglisë, mirëpriti në finale plot 26 shtete (pesë prej të cilave u kualifikuan automatikisht, 20 të tjera që arritën kualifikimin nga netët gjysmëfinale si dhe vendi fitues i vitit të kaluar, Ukraina).

Fituese e Eurovision 2023 u shpall Loreen nga Suedia me këngën “Tatto”.

Ata morën pikë të shumta nga juritë profesionale të shteteve pjesëmarrëse, por rezultati kaloi në epërsi edhe me votat e publikut, ku gjithsej grumbulloi 583 pikë.

Vendi i katërt i takoi Italisë me 350 pikë si dhe në vend të pestë u rendit Norvegjia me 268 pikë.

Shqipëria, e cila u përfaqësua nga Albina dhe familja Kelmendi u rendit në vend të 22-të me gjithsej 76 pikë.

Loreen duhet theksuar që është rikthyer në Eurovision pas 11 viteve.

Ajo ka qenë fituese e këtij konkursi në 2012 me “Euphoria”. /Telegrafi/Perspektiva/

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments