HomeKulturëSchwarzenegger rrëfen të kaluarën naziste të familjes së tij: Babai im…

Schwarzenegger rrëfen të kaluarën naziste të familjes së tij: Babai im…

Aktori Arnold Schwarzenegger (i lindur në Thal, Austri, sot 75 vjeç), nuk e fsheh të kaluarën e tij familjare. Gustav Schwarzenegger, babai i ish-guvernatorit të shtetit të Kalifornisë, ishte pjesë aktive e partisë naziste, të udhëhequr nga Adolf Hitleri gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Tani përdor “njollën” familjare, siç e quan ai vetë, për të dhënë shembull në luftën kundër antisemitizmit në rritje në Shtetet e Bashkuara.

Në një intervistë të transmetuar në rrjetin televiziv amerikan CNN, ‘Terminatori’ shpjegoi se babai i tij erdhi për të luftuar në disa nga betejat më të përgjakshme të luftës, si dhe në pushtimet e Francës apo Polonisë:

“Babai im dhe shumë të tjerë, miliona burra u futën në një sistem urrejtjeje përmes gënjeshtrave dhe mashtrimeve. Tashmë e kemi parë se ku të çon kjo”, tha aktori në një bisedë me moderatoren Dana Bash.

Schwarzenegger ka siguruar se ka parë se si babai i tij ishte “thyer” brenda: “Unë mendoj për llojin e mizorive që ndodhën, sa miliona njerëz duhej të vdisnin dhe të zhdukeshin…”.

Nuk është hera e parë që Schwarzenegger flet hapur për atë që ka jetuar me të atin në Austri. Për vetëm pak javë, protagonisti i ‘Conan the Barbarian’ ka marrë pjesë në një fushatë kundër krimeve të urrejtjes dhe antisemitizmit që ndodhin në SHBA, në prezantimin e tij, ai ndau dëshminë e cila u bë shumë shpejt virale në rrjetet sociale.

“Unë kam parë tashmë mjaft njerëz që hedhin të ardhmen e tyre në det për besimet e tyre të urrejtjes dhe më lejoni t’ju them se përveç fajit dhe plagëve, ata ndjeheshin si humbës të vërtetë”, tha ai, teksa dha një mesazh inkurajimi:

“Pavarësisht se sa larg keni arritur [brenda atyre grupeve], dua që të gjithë ta dinë se ekziston ende mundësia për të pasur një jetë të mirë”.

Edhe pse ka lindur në Austri, Schwarzenegger u transferua në SHBA në vitin 1967, në moshën 21-vjeçare, ku filloi të shquhej në botën e bodybuilding-ut dhe arriti deri në shtatë herë titullin më të lartë të kësaj disipline, titujt kampion “Olympia”.

Dy vjet më vonë ai do të luante në filmin e tij të parë, “Hercules”, në Nju Jork.

Babai i tij vdiq në vitin 1972, kur aktori kishte filluar të bëhej një nga më të mirë në botë dhe tashmë po luante në gjithnjë e më shumë filma, megjithëse vetëm në vitet 1980 ai arriti majat e industrisë, falë kinematografisë ‘Conan’ dhe saga e ‘Terminator’.

Fjalimi i Schwarzenegger vjen në një kohë kur nivelet e incidenteve antisemitike janë në rritje. Një raport i publikuar nga Liga Amerikane Anti-Shpifje, e cila filloi regjistrimin e këtij lloji të të dhënave në vitin 1979, tregon se si janë rritur këto sulme që nga viti 2021.

Aktori shpjegoi se, megjithëse nuk e di arsyen e kësaj rritjeje, është e nevojshme të gjeni “një mënyrë për ta zbutur atë”.

Ish-guvernatori nuk ka ngurruar të flasë për mundësinë që ish-presidenti Donald Trump të nisë si favorit për kandidaturën republikane për president vitin e ardhshëm dhe për zgjedhjet që do të mbahen në SHBA në nëntor 2024, për të cilat Joe Biden tashmë ka konfirmuar se do të kandidojë për krahun demokrat.

Sipas Schwarzenegger, “nuk ka asnjë shans” që Trump të mund të fitojë një mandat tjetër. Në fakt, pavarësisht të kaluarës së tij republikane, aktori nuk është tamam një fans i madh i ish-presidentit, aq sa thotë se një nga momentet që e shqetësoi më shumë vitet e fundit ishte sulmi në Kapitol më 6 janar:

“Gjëja e parë që më erdhi në mendje kur e pashë ishte se ishte e rrezikshme dhe se ishim shumë, shumë pranë humbjes së demokracisë sonë”./Dita/Perspektiva/

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments